Menu
Your Cart
Available in 500g or 1 kg sizes. Our honey is fresh from local farms in our area. What is the difference between creamed and liquid honey? Both liquid and creamed honey are pure honey, nothing more, nothing less. ... Honey is “creamed” by mixing fine honey crystals into liquid ..
$8.95
Available in 1 lb size. Almonds are known to be very healthy and nutritious. Add them to your favorite trail mix, or eat them as a snack...they have many health benefits. ..
$8.50
Baker's Unsweetened Chocolate is a premium baking bar that conveniently breaks into squares for easy portioning. Each square equals 1 ounce. Baker's chocolate is specially made for baking, using high-quality ingredients to deliver rich flavors. You can melt it for fruit fondue or drizzle it over bak..
$8.70
Dried coconut is available in approximately .75 lb. - 1-pound packages and can be enjoyed either sweetened or unsweetened. It is versatile and suitable for use in cooked and baked dishes, or it can be eaten on its own as part of your favourite trail mix. You can use it as a topping for cakes or inc..
$5.95
Our Vanilla Beans come 2 beans in a tube. Imported from Germany by (Aust & Hachmann) these Vanilla Beans come from the country Madagascar! Great flavor to enhance the taste in any recipe! According to the expert, 1/2 vanilla bean is the same as 1 teaspoon pure vanilla extract, or 1 teaspoon vanil..
$11.95
Vanilla Chai Homemade Granola per lb.
New
Our Vanilla Chai Homemade Granola, packaged in approximately 1 lb. containers, is a healthy breakfast option with no added sugar. This granola is packed with flavor and includes oatmeal, coconut, almond slices, pure local maple syrup, canola oil, cinnamon, vanilla, ginger, cloves, and cardamom...
$9.95
The available size is approx. 1/2 lb. container Directions: add 1/2 cup powdered pudding mix to 2 cups cold milk. Mix on low speed, and chill to set. Enjoy to eat as a pudding, or pour in a pie shell and top with whipped cream, or dessert topping. The pudding will become a nice creamy color, onc..
$8.80
This icing and filling is both delicious and easy to use! Spreading on a cake, filling donuts, or whipped cream in recipes, are all great options. ..
$45.50
Price per pound. Available in 1 lb. & 1.5 lb sizes. Wheat Bran. In the three different parts of the wheat kernel, the hard outer shell is known as the bran. When it comes to wheat bran nutrients, wheat bran contains protein, nutrients and minerals, and it has a distinctly sweet and nutty fl..
$1.45
Approx. 1/2 lb. Wheat germ can be added to some granolas, cereals, and cornbread.  It is a popular topping for hot or cold cereal, and is a healthy alternative to breadcrumbs in meatballs, meatloaf, and breading for meats. ..
$4.79
Shake generously on fresh, warm popcorn and enjoy! ..
$19.93
White Chocolate  Biscoff Trifle (individual serving)
New
Indulge in the ultimate Lotus Biscoff trifle, crafted with layers of spiced brown sugar cake, velvety homemade white chocolate pudding, and fluffy whipped topping. Each delightful bite is packed with delicious Biscoff cookies, making it the perfect comfort food to satisfy your cravings!..
$7.95
In approx. .75 lb. containers. White Chocolate Chips are great to add when baking your homemade chocolate chip cookies. A sprinkle of white chips along with milk or dark chips, makes beautiful and tasty cookies! ..
$16.81
White Popping Corn - 50 lbs
New
Our White Hulless popcorn kernels are the most tender - the true " melt in your mouth " type of popcorn. This popping corn pops great, and is full of flavour! Enjoy popcorn with some of our seasonings, for a healthy snack any day...anytime!  ..
$69.95
Available in 2, 4.5 lb, 10 lb & 50 lb sizes.Our White Hulless popcorn kernels are the most tender - the true " melt in your mouth " type of popcorn. This popping corn pops great, and is full of flavour! Enjoy popcorn with some of our seasonings, for a healthy snack any day...anyt..
$2.65
Of course, white vinegar is great in pickling, however, did you know you can use it as a weed killer? Mix: 1-gallon white vinegar 1 cup Epsom Salt 1 tbsp. Dish soap We have tried it, and it works for most grassy weeds! ..
$7.45
250 mL. Availble flavours include: Ordegano, Tarragon & Rosemary.White wine vinegar is good on any salad! Messino vinegar is produced by the oldest recipe from the most excellent qualitative wines of Greece. By using it, your recipes will satisfy even the most demanding tastes...
$6.75
Whole or ground cloves are used to flavor sauces, soups and rice dishes. We like using whole cloves as a potpourri! Put whole cloves and some orange slices in a little water, and simmer on the stove. The smell is wonderful! ..
$3.35
Raw Almonds are softer in texture, as they are not roasted. Here are some ways they can be enjoyed:  Eat them as is for a fast and nutritious snack.  Roast them for a short time and add to your favorite cereal. Chop them up and add to your favourite home made granola mixture and bake...
$12.88
Available in 4.5 lb. Whole Wheat Stone Ground Hard flour is used in bread baking.This flour is ground between 2 stones, and therefore called stone ground. It has more nutrients than most flour because of the techniques used in grinding. Healthy and full of flavour! ..
$1.96
Approx 1/2 lb per package Mix 3 oz. Jello Powder (in your measuring cup) to 1 cup boiling water, and 1 cup cold water. Stir until dissolved, and chill to set. The Jello will become a nice red color, once you add liquid to the powder. ..
$8.25
Approx. 1/2 lb. bag. Priced per pound. Yogurt covered peanuts are delicious added to your favourite trail mix. They are thickly coated making them soooo good! ..
$3.25
Approx. 3/4 lb. box. Yogurt Covered Peanuts are great to eat by themselves or in a nut/fruit mixture! Make your own mix and use as a healthy snack while travelling or hiking! ..
$7.32
Approx. 3/4 lb. box. Yogurt-covered pretzels have been used in snack bags at Mennonite weddings. After the ceremony and the reception, the bride and groom often greet each guest and give them a treat to take home. Mix into your favorite trail mix for a little sweetness. ..
$8.47
Approx. 1/2 lb. bag. Priced per poundYogurt covered raisins ...why not add them to your favourite trail mix for an added flavour?  ..
$7.18
Showing 685 to 710 of 710 (20 Pages)