My Account
    Menu
    Your Cart

    Grocery


    Use Poultry Seasoning in poultry roasts, with some of our Chicken Soup Base, and French Onion Soup Mix. This adds a wonderful flavor to a chicken or turkey roast. One medium size bird, use 1/2 teaspoon Poultry Seasoning, 4 Table spoons Chicken Soup Base, and 4 Tablespoons French Onion Soup Mix. De..
    $3.80
    Available in 1/3 lb size. Sprinkle the granules of gelatin over the surface cold water or liquid. Use 1/4 cup, 60ml, or whatever quantity is called for in the recipe, per envelope. Do not dump them in a pile, as the granules in the middle won't dissolve. Let stand for 5 to 10 minutes. ..
    $38.91
    Pretzels - Homemade- Ranch Dill - per lb
    New -20 %
    We prepare our pretzels in-house, carefully seasoning them with a masterful blend of spices to elevate their flavor profile. Our Ranch Pretzels can be enjoyed on their own or combined with freshly cut cheese from our deli for an even more delightful experience. We are confident that they will exceed..
    $15.93 $12.74
    Fraberts Fresh Food - Prosciutto $15.79/lb. Available in1/2 lb and 1 lb sizes...
    $10.99
    Fraberts Fresh Food - Sliced Provolone ..
    $9.99
    Our Psyllium Seed Husk is in approx. 1/2 lb. containers. Sprinkle Psyllium Seed Husks on your cereal every morning for a healthy source of fiber. Of course, it is good to check with your health practitioner before using, to ensure this is the right fix for you. ..
    $19.87
    Puffed Wheat - per lb
    Bestseller
    Approx. 1/2 lb. bagsPuffed Wheat is an old fashioned cereal! What can be more soothing than Puffed Wheat and milk! Our Puffed Wheat is "puffed" locally, by a farmer in our area. ..
    $8.71
    Fraberts Fresh Food - Pulled pork Priced per pound...
    $20.00
    Pumpkin Apple Butter - Wellesley - 12 x 125
    New
    All of Wellesley’s quality apple products are naturally sweet and made without the use of added sugar or sweeteners.They use a variety of Ontario grown, fresh quality apples to make our Pure Apple Butter and Sweet Apple Ciders. For over 75 years this company has been manufacturing Quality Apple Prod..
    $51.00
    Pumpkin Apple Butter - Wellesley - 12 x 250 ml
    New
    All of Wellesley’s quality apple products are naturally sweet and made without the use of added sugar or sweeteners.They use a variety of Ontario grown, fresh quality apples to make our Pure Apple Butter and Sweet Apple Ciders. For over 75 years this company has been manufacturing Quality Apple Prod..
    $66.00
    Try a tasty blend of spices for pumpkin pie! To use pumpkin spice instead of individual spices, add up the volume (likely, teaspoons) of individual spices and use that amount of pumpkin spice...
    $6.30
    Available in 1 lb size. Raw pumpkin seeds are healthy, and nutritious to add to your trail mix. These are raw, and therefore have not been roasted or salted. Add pumpkin seeds to your baking...bread, muffins, squares or cookies for added nutrition...
    $11.75
    Approx. 1 lb. bag. Priced per pound.Price is subject to change. Dark chocolate ju jubes are absolutely delicious! Ju jubes with a thick chocolate coating, these are hard to pass by! ..
    $7.25
    3 honey sticks for $1.Pure honey sticks are excellent as a snack. Honey is good for your health if used in moderation. It is pure, and straight from the bees...making it as natural as you can get it! Squeeze a honey stick into some freshly brewed tea or coffee for some added sweetness! ..
    $1.00
    . Available in approx. 3/4lb. size.Pure Jumbo Semi-Sweet Chocolate Chips can be melted and used in all of your baking needs. These huge chips are wonderful to use in Chocolate Chip cookies! Baking cookies with lots of Jumbo Chocolate Chips is a sure way to please your family! ..
    $11.70
    Pure Local Mini Maple Sugar Candy (pack of 9)
    Bestseller
    Our pure maple sugar candy is natural, and made from 100% pure local maple syrup. This candy is in the form of a maple leaf making it a nice favor for the next time you are serving special guests! And of course maple candy is unique to Elmira, as the world’s largest maple syrup festival takes ..
    $5.40
    Maple Butter is made from Pure, Local Maple Syrup, and does not contain any butter. It is boiled to perfection, and whipped to the right consistency, hence it’s name Maple Butter. The only ingredient in Maple Butter is Maple Syrup! Pure Maple Butter is excellent on toast or crackers, usin..
    $5.25
    Approx. 3/4 lb. box. Milk chocolate ju jubes are absolutely delicious! JuJubes with a thick chocolate coating, these are hard to pass by! ..
    $16.13
    Available in approximately 3/4 lb size, our pure semi-sweet chocolate chips are a versatile ingredient for all your baking projects. Melt them down to enhance your recipes, and they’re particularly excellent for whipping up delicious chocolate chip cookies! Enjoy the rich flavor they bring to your t..
    $14.36
    Quick Cooking Oats - per lb
    -20 %
    Approx. 3lb. bagQuick cooking oats have many uses...in baking, or breakfast cereal, the crunch of oats is always good!  The Quick Cooking Oats are finer than our large oats, and do not require as much cooking.  Approx 3 lb bag..
    $2.65 $2.12
    Quinoa has become a popular choice for grain bowls and soup recipes. Like brown rice and barley, it is a healthy base for vegetables and protein. If you're looking for quinoa recipes, there are numerous options for breakfast or dinner, whether sweet or savoury. Here, we enjoy pre-cooking quinoa a..
    $8.41
    Harley Farms High Welfare Organically Principled Rack of Lamb A rack of lamb, also known as carré d'agneau, is a lamb cut that is perpendicular to the spine and includes 16 ribs or chops. Preorder item weekly delivery in select areas of Ontario ..
    $67.75
    Radish
    Bestseller
    Fraberts Fresh Food - Radish ..
    $3.49
    Approx. 2 lb. bag.  Our rainbow popcorn is a fun blend of some of our favorite varieties. It is a popular choice for those who want to change it up, or are simply wanting an interesting decoration choice! Try some today! It pops in all shades of yellow and white! ..
    $2.62
    150 g. This popcorn Seasoning is hand batched locally by Earlidale Meats. Shake generously onto warm popcorn, toss and serve. Stir into sour cream or mayo for a delicious dip or dressing. ..
    $6.35
    "Homemade is best!" These delicious bars are not only good, but are very festive and pretty to serve! Our Homemade Squares are made in our bakery, and are available only around Christmas time! These Raspberry Coconut Magic Bars have a graham base, (using real butter) and a layer of our Homemade Ra..
    $11.95
    6 in a box. Raspberry coconut tarts are for the coconut lover! Like butter tarts these are baked to perfection, with coconut and raspberry with the butter tart filling. This gives the tart an added punch, if you enjoy coconut! Enjoy some tarts with our freshly brewed Baden Coffee! ..
    $10.95
    450 g. package Make yourself a refreshing drink, or pour in popsicle molds to make your own popsicles! Add contents of package to 4.55 L cold water. Mix until dissolved. Chill. ..
    $5.60
    Approx. 1/2 lb. container = 2+ small boxes Jello. Mix 3 oz. Jello Powder (in your measuring cup) to 1 cup boiling water, and 1 cup cold water. Stir until dissolved, and chill to set. The Jello will become a nice deep raspberry color, once you add liquid to the powder. ..
    $8.25
    Our Raspberry Supreme Tea is sourced from Distinctly Tea in Waterloo. **Ingredients:** Hibiscus petals, rosehip peel, apple pieces, sweet blackberry leaves, natural flavoring, orange peel, raspberry pieces, apple pomace, acidifier, and citric acid. To brew, use 1 full teaspoon for an 8 oz. cup...
    $2.75
    Gourmet Raspberry Dressing Great for a Fabulous Raspberry Chicken Salad! Feige's Gourmet Dressings are not just salad dressing.  They are extremely versatile and can be used for dips, marinades and grilled vegetables. ..
    $11.25
    Available in 1/2 lb size.Brazil nuts can be eaten raw as a snack, and/or used in cooking. Whole, they are good for decorating fruit cakes or larger cakes because of their nice shape and size. Roughly ground, they make good toppings for desserts and add crunch to rice or vegetable dishes...
    $15.10
    Available in 1/2 lb size. Use Pecan Halves in your favorite pecan pie recipe or pecan tarts! Or eat them as a snack...they are good anytime! ..
    $20.74
    Available in approx. 1/2 lb. size. Pecan Pieces give an extra boost to baking at any time!  Check your recipes that call for pecan pieces. This is a very popular nut to dress up your baking! ..
    $19.19
    One pound of frozen 31/40 count raw Vannamei Shrimp...
    $10.99
    Showing 1009 to 1044 of 1296 (36 Pages)